Українська мова English language

Характеристика сортів

В даний час у виробництві широко використовуються сорти короткого дня, або червневі сорти суниці (June bearing varieties) та сорти нейтрального дня, або сорти повторного плодоношення (neutral day varieties or everbearing varieties).

Перша група представлена значно більшим асортиментом сортів, що вирощуються для отримання ягід як на переробку, так і для продажу на ринку свіжої продукції. Нагадаємо, що сорти цієї групи потребують періоду з обмеженим освітленням (8 годинний світловий день) та пониженими температурами для процесу диференціації генеративних бруньок. Для більшості сортів такий період має тривати як мінімум місяць.

Сорти нейтрального дня в основному використовуються для отримання позасезонної ягоди для ринку свіжої продукції – на території України в промислових обсягах до цього часу практично не вирощувались.

Далі наведемо характеристики деяких сортів, садивний матеріал яких є комерційно доступним на території України та які успішно можуть вирощуватись в нашій природнокліматичній зоні.


Сорти короткого дня

Елсанта (Elsanta) – нідерландський сорт, що був виведений в 1981 році в результаті схрещування сорту Горелла (Gorella) і Холідей (Holiday). Сорт середнього терміну дозрівання (на 3-5 днів раніше Зенги Зенгани). Ягоди від середнього до великого розміру, яскраво-червоні з сильним блиском. М’якоть від яскраво-рожевої до яскраво-червоної, ароматна, кисло-солодкого смаку. Ягоди добре переносять транспортування на великі відстані. Плодоніжка легко відривається. Рослини Елсанти лише в незначній мірі пошкоджуються сірою гниллю, є досить стійкими до плямистостей, але сприйнятливі до хвороб кореневої системи та борошнистої роси. Морозостійкість слабка – в умовах Лісостепу України за відсутності снігового покриву насадження часто вимерзають. Завдяки високій потенційній урожайності та чудовому смаку і вигляду ягід Елсанта займає перше місце в Європі за площами вирощування в закритому і відкритому ґрунті.

Ерос (Eros) – сорт англійської селекції виведений в 1986 році схрещуванням Елсанти (Elsanta) та Аллстар (Allstar). Сорт середнього терміну дозрівання (на 3-5 днів раніше Зенги Зенгани). Ягоди великі та дуже великі, помаранчево-червоні з блиском, транспортабельні. М’якоть яскраво-червона, соковита, кисло-солодкого десертного смаку. Плодоніжка легко відривається. Сорт є відносно стійким до сірої гниллі, та середньостійким до вертицильозу. Морозостійкість дещо краща ніж Елсанти.

Хоней (Honeoye) – сорт американської селекції виведений в 1979 році схрещуванням сортів Вібрант (Vibrant) і Холідей (Holiday). Характеризується раннім терміном дозрівання (на 7-10 днів раніше від Зенги Зенгани). Ягоди великі та дуже великі, забарвлення від інтенсивно - до темно-червоного, вирівняне по всій поверхні з блиском. М’якоть помаранчево-червона, ароматна, винно-солодкого смаку. Плодоніжка легко відривається. Через раннє дозрівання плодів сорт може лише в незначній мірі уражуватись сірою гниллю. Стійкий до хвороб листя, проте сприйнятливий до вертицильозу Морозостійкість рослин досить добра, хоча через ранній розвиток генеративних органів квіти можуть пошкоджуватись весняними приморозками.

Корона (Korona) – голландський сорт, виведений в 1972 році схрещуванням сортів Тамелла (Tamella) та Індука (Induka). Сорт середньораннього терміну дозрівання (на 3-6 днів раніше Зенги Зенгани). Ягоди від середнього до великого розміру, від інтенсивно-червоного до темно-червоного забарвлення з легким блиском. М’якоть помаранчево-червона, ароматична, приємного солодкого смаку. Ягоди добре переносять транспортування на великі відстані. Плодоніжка відривається погано. Рослини сильно пошкоджуються сірою гниллю та білою плямистістю листя, проте є досить стійкими до вертицильозу. Морозостійкість дуже добра.

Полка (Ploka) – сорт нідерландської селекції середньопізнього строку дозрівання виведений в 1977 році при схрещуванні сортів Індука (Induka) і Сіветта (Sivetta). Дозріває практично одночасно із Зенгою Зенганою. Ягоди середнього розміру, в кінці збору – дрібнішають; забарвлення від інтенсивно- до пурпурово-червоного, з сильним блиском. М’якоть інтенсивно-червоного кольору, ароматна, від солодкого до солодко-кислого смаку. Плодоніжка легко відривається. Ягоди можуть уражуватись сірою гниллю. Сорт сприйнятливий до вертицильозу. Морозостійкість рослин досить добра, хоча дещо слабша, ніж у Зенги Зенгани.

Ред Гаунтлет (RedGauntlet) – сорт виведений у Великій Британії в 1956 році шляхом схрещування сортів Аучінкрув Клаймекс (Auchincruive Climax) і Нью Джерсі 1051 (New Jersey 1051). Сорт середнього терміну дозрівання (на 2-4 дні раніше Зенги Зенгани). Ягоди від середнього до великого розміру, потім – дрібнішають; забарвлення – яскраво-червоне, з легким полиском, дозрівають неодномірно. М’якоть яскраво-червона, мало-ароматична, кислого смаку, транспортабельні. Плодоніжка відривається погано. Рослини досить стійкі до сірої гниллі, плямистостостей листя та хвороб кореневої системи. Морозостійкість рослин на протязі зимового періоду добра, проте через раннє цвітіння квіти можуть пошкоджуватись весняними приморозками.

Симфонія (Symphony) – сорт шотландської селекції виведений в 1979 році при схрещуванні сортів Рапсодія (Rhapsody) і Холідей (Holiday). Сорт середньопізнього строку дозрівання (практично одночасно із Зенгою Зенганою). Ягоди середнього та великого розміру, забарвлення інтенсивно-червоне, з сильним блиском. М’якоть червона, рівномірно забарвлена, ароматна, приємного десертного смаку. Плодоніжка відривається добре. Рослини досить стійкі до сірої гнилі і вертицильозу та лише в незначній мірі уражуються хворобами листя. Морозостійкість рослин досить добра.

Зенга Зенгана (Senga Sengana) – найбільш поширений сорт німецької селекції виведений в 1954 році схрещуванням сортів Маркі (Markee) і Сігер (Sieger). Сорт середньопізнього терміну дозрівання. Ягоди великі – під кінець плодоношення дрібнішають; забарвлення від інтенсивно - до темно-червоного, вирівняне по всій поверхні. М’якоть – інтенсивно-червона, соковита, дуже ароматна. Плодоніжка добре відділяється. Транспортабельність ягід середня. Внаслідок розтягнутого періоду плодоношення рослини сильно уражуються сірою гниллю та білою плямистістю листя, проте досить стійкі до хвороб кореневої системи. Сорт дуже морозостійкий. Незважаючи на те, що Зенга Зенгана була виведена більше ніж півстоліття тому, цей сорт до цих пір є надзвичайно популярним на Україні та в ряді країн Європи для вирощування продукції на промислову переробку і заморожування.

Істочнік (Источник) – сорт виведений в Інституті Садівництва УААН шляхом схрещування сортів Покахонтас (Poсakhontas) та Гренадир (Grenadier). Сорт середнього строку дозрівання (на декілька днів раніше Зенги Зенгани). Ягоди великі, світло-червоного забарвлення, відносно транспортабельні. Сорт, особливо в дощові роки, уражується сірою гниллю. Зимостійкість добра.

Присвята – сорт виведений в Інституті Садівництва УААН шляхом схрещування сортів Покахонтас (Poсakhontas) х Гренадир (Grenadier) і Коралова 100 х Зенга Зенгана. Сорт середньопізнього терміну дозрівання. Перші ягоди дуже великі (до 40 г.) потім дещо дрібнішають. Забарвлення ягоди темно-червоне, з блиском; м’якоть червона, щільна, приємного десертного смаку. Транспортабельність ягід середня. Сорт досить стійкий до хвороб листя та середньостійкий до сірої гнилі. Морозостійкість добра.

Русанівка – сорт раннього строку дозрівання виведений в Інституті Садівництва УААН шляхом схрещування сортів Львівська рання та Кавальєр. Ягоди великі і дуже великі (перші – до 40 – 45 г.), яскраво-червоні, з сильним блиском. Сорт стійкий до грибкових захворювань. Зимостійкість добра.

Октава – ранній сорт виведений в Інституті Садівництва УААН шляхом схрещування сортів Присвята та Дубровський Роднік. Ягоди великі, ширококонічні з шийкою . Колір – темно-червоний, з блиском. М’якоть інтенсивно-червона, щільна, соковита, кисло-солодка. Зимостійкість добра. Сорт високотранспортабельний, чудово підходить для ринку свіжої продукції


Сорти нейтрального дня

Остара (Ostara) – нідерландський сорт виведений в 1969 році схрещуванням сортів Ред Гаунтлет (RedGauntlet) і Мачерахс Даурернте (Macherauch’s Dauerernte). Сорт нейтрального дня – в рік посадки урожай отримують від початку серпня до пізньої осені, на наступний рік – перший пік плодоношення – як у середньостиглих сортів (на 4-6 днів раніше Зенги Зенгани), другий - від початку серпня до пізньої осені. Ягоди середнього розміру, яскраво-червоні, з блиском. Колір – вирівняний по всій поверхні. М’якоть ясно-червона, соковита, приємного кисло-солодкого смаку. Рослини досить стійкі до хвороб листя, але уражуються хворобами кореневої системи та сірою гниллю.

Селва (Selva) – американський сорт виведений в 1983 році схрещуванням сортів Брайтон (Brighton), Тафтс (Tufts) і Паджеро (Pajaro). Сорт нейтрального дня – в рік посадки урожай отримують від початку серпня до пізньої осені, на наступний рік – перший пік плодоношення – як у середньостиглих сортів (на 4-6 днів раніше Зенги Зенгани), другий - від початку серпня до пізньої осені. Ягоди великі та дуже великі, червоно-рожеві, з сильним блиском. Колір – вирівняний по всій поверхні. М’якоть ясно-червона, слабко ароматна, кисло-солодкого смаку. Рослини досить стійкі до хвороб листя та кореневої системи та середньо стійкі до сірої гнилі.

Еверест (Everest) – британський сорт виведений в 1998 році шляхом схрещування сортів Евіта (Evita) та Ірвін (Irvine). Сорт нейтрального дня – в рік посадки урожай отримують від початку серпня до пізньої осені, на наступний рік – перший пік плодоношення – як у середньостиглих сортів (на 4-6 днів раніше Зенги Зенгани), другий - від початку серпня до пізньої осені. Ягоди великі та дуже великі, вирівнені, насичено-червоного кольору з сильним блиском. М’якоть яскраво-червона, ароматна, соковита, кисло-солодкого смаку. Еверест є найбільш поширеним сортом нейтрального дня в країнах Європи завдяки відмінній транспортабельності продукції, привабливому зовнішньому вигляду ягід та стійкісті рослин до сірої гнилі.

Врізка: Через повторне плодоношення рослини не встигають накопичити у кореневищах достатньо поживних речовин для успішної перезимівлі. Тому всі сорти нейтрального дня погано зимують без укриття і тому у відкритому грунті часто вирощуються по однорічній технології.

 
 
Developed by Web-Relax