Українська мова English language

Організація збору врожаю

Збір урожаю – це один із найважливіших виробничих процесів при вирощуванні суниці. Від правильної і своєчасної організації збору і реалізації ягід залежить економічна ефективність виробництва. При підготовці до збору враховують потребу в трудових ресурсах, необхідну кількість тари, транспорт та інші фактори.

Тому процес організації збору ягід можна розділити на такі етапи:

  • Залучення сезонних працівників;
  • Організація транспортування працівників;
  • Збір урожаю;
  • Контроль якості;
  • Облік урожаю;
  • Оплата праці (в натуральному вигляді чи грошима);
  • Транспортування продукції до місця реалізації.

При плануванні необхідної кількості сезонних трудових ресурсів беруть до уваги площу під плодоношенням, сорти, а також довготерміновий прогноз погоди (на період збирання урожаю). Зазвичай планують 6-7 зборів – орієнтовний розподіл продукції по зборах приведений в графіку:


Норма виробітку на одного працівника залежить від організації робіт та від урожайності насаджень. Декілька сортів з різними строками достигання дадуть змогу більш ефективно використати трудові ресурси і продовжити строк постачання продукції споживачам. Для оптимізації кількості працівників, які планується залучити, поле розбивають умовно на три частини. Один збір проводять на протязі трьох робочих днів. В наступній діаграмі приведено орієнтовні норми виробітку і щоденну партію зібраних ягід для реалізації за умови організації семи зборів, наявності 17 працівників і урожайності на рівні 16 т/га.


Час збирання та ступінь стиглості визначають залежно від сорту та призначення зібраних ягід. Для безпосередньої реалізації ягід у свіжому вигляді або для переробки суницю збирають за повного достигання, коли вона набуває найкращих смакових якостей. Для реалізації через торговельну мережу ягоди збирають разом з плодоніжками. Переробні підприємства можуть вимагати доставку продукції без плодоніжок – в такому випадку тривалість їх зберігання значно скорочується і продукція відразу після збирання має бути доставлена на завод. Не бажано збирати мокрі ягоди, бо вони швидко загнивають. Збирати потрібно обережно, стежачи за тим, щоб ягоди не м'ялися. Збірний пункт має бути обладнаний сонцезахисним навісом. Без охолодження суниця може зберігатись, не втрачаючи товарних якостей, від 10 до 20 годин залежно від сорту. Найкращою тарою є невеликі кошики, пластмасові або паперові пакети місткістю 1-3 кг. Зібрані для реалізації ягоди не бажано пересипати в іншу тару.

Важливо організувати контроль якості зібраної продукції та контроль зібраної площі тому, що при наявності залишків перезрілих ягід, вони стануть в подальшому джерелом інфекції сірої гнилі для всього насадження.

 
 
Developed by Web-Relax