Українська мова English language

Вибір місця та підготовка грунту

Вибір місця для створення насаджень

Поле під створення насаджень суниці має відповідати таким вимогам:

 • добрий дренаж (відповідний механічний склад грунту, низький рівень залягання ґрунтових вод, відсутність загрози підтоплення);
 • захист від пануючих взимку вітрів (при значному пониженні температури на протязі зимового періоду ризик вимерзання насаджень буде значно вищим на незахищеній ділянці, де, до того ж, сніговий покрив буде значно менший);
 • Відповідна експозиція схилу (на схилах південної та південно-західної експозиції навесні грунт дозріватиме швидше, що дозволить проводити ранньовесняні польові роботи на таких ділянках в першу чергу);
 • Відсутність застою холодного повітря.

Для суничних плантацій придатні ділянки з невеликим схилом крутизною до 2-3 градусів. На рівних ділянках слід уникати блюдець, у яких довго застоюється вода. Не слід відводити ділянки, які затоплюються навесні чи під час злив, круті схили, що сильно пересихають влітку та місця, де застоюється холодне повітря та підвищується ризик пошкодження рослин весняними заморозками.

Важливим є захист насаджень від сильних вітрів. На захищених ділянках створюються кращі умови для зволоження рослин під час вегетації, а взимку тут краще нагромаджується та довше зберігається сніговий покрив. На таких ділянках навесні сніг тане повільніше й рівномірніше, завдяки чому в грунті нагромаджується більше вологи, рослини менше пошкоджуються суховійними вітрами, а квітки краще запилюються бджолами та іншими комахами.

Глибина залягання підгрунтових вод на полях, що відводяться під насадження суниці повинна бути не менше 60-80 см від поверхні грунту. Оптимальними для вирощування суниці є грунти з вмістом органічної речовини в межах 4-6%. Вміст основних елементів живлення має становити (за даними В.С.Закотіна):

  на 100г грунту - 12 – 15 мг рухомого фосфору,
  на 100г грунту - 20 – 22 мг обмінного калію,
  на 100г грунту - 14 – 17 мг азоту,
  на 100г грунту - 12 – 15 мг магнію,
  на 100г грунту - < 0,15% солей,
  на 100г грунту - насиченість основами > 75%

Суниця краще росте і плодоносить на грунтах із слабо кислою реакцією (рН 5.8-6,2). Непридатні для суниці вапнякові, солончакові, дуже заболочені, надмірно кислі й перезволожені грунти.


Підготовка грунту

Підготовка поля включає очищення поля від бур’янів, внесення дбрив органічних і мінеральних добрив, оранку, вирівнювання та розпушування верхнього шару грунту. Вибрані під суницю ділянки обстежують на наявність ґрунтових шкідників (личинок травневого хруща і дротяників). При виявленні личинок травневого хруща (0,5 личинки на 1м) рекомендується внести в грунт аміачну воду з розрахунку 2000л/га (в перерахунку на 20%-ну аміачну воду) на глибину до 20см за допомогою ПОУ або культиватора спеціально обладнаного для внесення аміачної води.

Внесення аміачної води потрібно провести в травні – на початку червня (в попередній рік), коли личинки хрущів знаходяться у верхньому, ще вологому, шарі грунту (пізніше грунт пересихає, шкідники переміщаються на глибину до 40 см і бажаючого ефекту ми не отримаємо).

Правильна організація цього агротехнічного прийому дозволяє зменшити кількість ґрунтових шкідників на 85-90%.

Кращими попередниками під суницю є зернові та зернобобові культури. Потрібно уникати пасльонових (картопля, помідори) та технічних культур, що виснажують грунт.

При можливості в попередній рік варто протримати поле під чорним чи сидеральним паром.

При забур’яненості ділянки багаторічними бур’янами восени рекомендується внести гербіцид суцільної дії. На початку жовтня проводиться зяблева оранка на глибину 22-25см, під яку вносяться органічні добрива (50-60 т/га).

Навесні проводимо боронування, вносимо мінеральні добрива (N60P60K80), а перед посадкою – культивацію на глибину 14 – 16 см.

 
 
Developed by Web-Relax