Українська мова English language

Вимоги до якості продукції.
Зберігання та транспортування.

Якісна характеристика плоду є однією зі складових господарської оцінки сорту. До основних елементів якісної характеристики плоду належить: смак, форма, величина, одномірність, товарність, хімічний склад, придатність до технічної переробки. Всі вони змінюються в певних сортових межах залежно від умов агросередовища року.

Реалізовувати ягоди суниці можна у свіжому вигляді або здавати на переробне підприємство. Перспективним стає постачання ягід, особливо ранніх сортів, у супермаркети. Звичайно, супермаркети мають підвищені вимоги щодо якості ягід: продукція повинна бути одномірною, чистою, відповідного забарвлення тощо. Все більше стають зацікавленими у постачанні суниці переробні підприємства, які використовують ягоди для виробництва джемів, добавок до йогуртів, соків. Але вони також мають певні вимоги щодо якості (сорту, розміру, кількості та ін.). Залежно від призначення переробні підприємства можуть вимагати постачання ягід без плодоніжки, з повною історією вирощування, із зазначенням препаратів, які використовувались під час вирощування. Тому залежно від призначення ягід господарство повинно визначитись з сортами, якими планується закласти ягідну плантацію.

Нижче ми наводимо таблицю з вимогами до якості ягід суниці, що має різне призначення для переробки.

Вимоги до якості ягід суниці

Призначення Якість Розмір Вміст радіонуклідів Залишки пестицидів
Суниця на пюре Ягода стигла, ціла, суха, чиста, без стороннього запаху або присмаку, без плісняви, без механічних пошкоджень та пошкоджень шкідниками і хворобами Різного розміру Допустимі рівні вмісту радіонуклідів цезію/Сs/ 137 і стронцію/Sr/90 не повинні перевищувати чинних нормативів Допустимі рівні залишків пестицидів, мікотоксинів, солей важких металів та нітратів повинні відповідати медично-біологічним вимогам МБТ 5061-89
Суниця без корененіжки Однорідна по ступені стиглості, без стороннього запаху або присмаку, ягода ціла, чиста, суха, не перестигла, без плісняви, без механічних пошкоджень шкідниками і хворобами. Наявність корененіжки не допускається Різного розміру Допустимі рівні вмісту радіонуклідів цезію/Сs/ 137 і стронцію/Sr/90 не повинні перевищувати чинних нормативів Допустимі рівні залишків пестицидів, мікотоксинів, солей важких металів та нітратів повинні відповідати медично-біологічним вимогам МБТ 5061-89
Суниця з корененіжкою Ягода ціла, чиста, суха, однорідна за ступенем стиглості /не перестигла/, без стороннього запаху або присмаку, без плісняви, без механічних пошкоджень шкідниками і хворобами Розмір по найбільшому поперечному діаметру – не менше 20 мм Допустимі рівні вмісту радіонуклідів цезію/Сs/ 137 і стронцію/Sr/90 не повинні перевищувати чинних нормативів Допустимі рівні залишків пестицидів, мікотоксинів, солей важких металів та нітратів повинні відповідати медично-біологічним вимогам МБТ 5061-89

Суниця заморожена

Зовнішній вигляд і температура Ягоди цілі, достиглі, без чашолистків, не забруднені, без механічних пошкоджень і пошкоджень с-г шкідниками, ягода вільна одна від одної, не зліплена. Температура ягоди повинна бути не вище мінус 18?С.
Колір Червоний
Консистенція Після дефростації (розморожуванні) ягода повинна мати тверду консистенцію. Дещо розм’якшена ягода не допускається.
Смак і запах Властивий ягодам суниці, без постороннього присмаку і запаху.
Мікробіологічні показники Мікробіологічні показники МАФАМ в 1 г не більше50000 Плісневі гриби в 1 г не більше 50 Дріжджі в 1 г не більше 1000 БГКП /колі форми / не допускається в 0,1 г продукту Рівень залишку пестицидів, мікротоксинів, солей тяжких металів і нітратів повинний відповідати вимогам МБТ 5061-89
Транспортування Ягоди транспортують в чистих, без постороннього запаху транспортних засобах, пристосованих для перевезення заморожених продуктів харчування, при температурі не вище мінус 18?С.
Тара Картонні ящики, мішки або інший вид упаковки, дозволений для використання в харчовій промисловості /маса нетто продукту в упаковці не повинна перебільшувати 25 кг/.

Зберігання та транспортування продукції

При плануванні транспортування зібраної продукції потрібно враховувати певні фактори, що мають безпосередній вплив на потребу у ресурсах і організації праці. Якщо cуниця вирощуються для переробки – продукція має доставлятися на завод в день збору врожаю. Попередні домовленості по поставках продукції мають бути досягнуті заздалегідь, щоб уникнути можливих затримок при прийомі продукції та простоїв транспортних засобів.

Особливо ретельно планують доставку ягід без корененіжки, тому що такий вид продукції має понижену транспортабельність та на протязі досить короткого терміну втрачає свої товарні якості.

Для реалізації суниці на ринку свіжої продукції краще проводити збір відразу у пластикові ємкості (панетки) в яких вона буде реалізовуватись (200-500 г. кожна). Панетки складають в пластикові чи картонні ящики (по 8-12 шт.), які формуються в палети 6-7 рівнів. Розмір ящика має забезпечувати наявність достатнього вільного від продукції місця для циркуляції повітря та можливості швидкого охолодження.

При вирощуванні суниці як для ринку свіжої продукції, так і на переробку, часто виникає необхідність тимчасового зберігання продукції. Тому плануючи вирощувати суницю для супермаркетів необхідно передбачити додаткові витрати на охолоджуюче обладнання (це може бути причіп від вантажного автомобіля – рефрижератора, чи окреме приміщення з холодильними агрегатами). Використовуючи таке обладнання ягоди суниці можна зберігати від 5 до 7 днів (в залежності від сорту), однак щоб уникнути втрати якості продукції при зберіганні ягоди мають бути обов’язково з корененіжкою, без механічних пошкоджень, неуражені хворобами та непошкоджені шкідниками.

Ягода суниці – живий організм, і після збору внаслідок транспірації проходить саморозігрів продукції, що призводить до швидкої втрати якості. Одна тонна суниці при температурі 270С генерує більше 10 000 кілокалорій енергії, проте при зниженні температури до 00С кількість тепла, що виділяється скорочується до 830 кілокалорій. Саме тому дуже важливим є якнайшвидше охолодження продукції.

Охолодження продукції проводять методом примусової вентиляції, причому перевага надається вакуумному способу (коли охолоджене повітря не продувається примусово, а втягується за рахунок вакууму створеного вентилятором на протилежній стороні камери).

Потрібно уникати повторного нагрівання продукції тому, що при цьому конденсується волога, яка спричиняє швидке псування ягід.

Оптимальний рівень вологості при зберіганні суниці 90-95 % - при заниженій вологості ягоди втрачають тургор і їх подальша транспортабельність значно знижується. Для підтримання вологості на оптимальному рівні часто використовують промисловий (а при невеликих обсягах – побутовий) зволожувач повітря.

 
 
Developed by Web-Relax