Українська мова English language

Зрошення насаджень

Вимоги суниці до вологозабезпечення

Суниця відноситься до вологолюбних культур: листя містить 68-72%, ягоди 80-90% води. Коренева система, що знаходиться поверхнево, чуттєва до найменших змін вологості навколишнього середовища. Високі й сталі врожаї суниці одержують лише за умови рівномірного забезпечення грунту вологою на глибині розміщення основної маси кореневої системи – до 40 см. Посухостійкість суниці дуже низька. Нестача повітряної й ґрунтової вологи під час цвітіння негативно впливає на зав’язування ягід, під час росту плодів – на їх розмір і врожайність, а в другій половині вегетації – на закладання квіткових бруньок. Тому суницю треба поливати, не допускаючи зниження вологості грунту не тільки до критичної, а й до задовільної. Навіть в період випадання дощів, суниця потребує поливів у фазах цвітіння, формування врожаю, збирання ягід та диференціації бруньок.

Витрата води на полив залежить від фази розвитку суниці і погодних умов. Потреба вологи спочатку збільшується, досягає максимума в період збору ягід і потім знижується під кінець вегетації. Зрошення в період весняного відростання квітконосів і у фазу масового цвітіння приводить до збільшення квіток і ягід. Тому в період весняного росту вологість грунту необхідно підтримувати на рівні 70% НВ, під час цвітіння – 75% НВ. Оптимальне зволоження у фазу достигання ягід визначає їх величину і врожайність. В період збору ягід необхідно підтримувати вологість 80% НВ. Низька вологість грунту після збирання ягід затримує відростання ріжків і нової генерації листя, рослини ослаблюються і погано плодоносять в наступному році. Однак при підвищеній вологості після збору ягід затягується диференціація квіткових бруньок. Тому оптимальна вологість грунту в цей період повинна бути на рівні 60% НВ.

Крім ґрунтової посухи на врожай суниці негативний вплив має і атмосферна посуха. Якщо температура повітря тримається в межах 28 – 30? С, крім основних поливів, потрібно проводити освіжаючі поливи.


Порівняльна характеристика систем зрошення

Для поливу суниці використовують різні способи, однак основними є дощування і краплинне зрошення. Найбільш поширеним є дощування з застосуванням різних дощувальних систем – Сігма-50, Радуга, RM, Р-5 і ін. Дощувальні машини виконують технологічний процес з високою якістю, забезпечуючи при цьому раціональне використання води і зменшення трудових енергoвитрат, надзвичайну гнучкість для ефективного використання на полях із складним мікрорельєфом та на ділянках неправильної конфігурації, широкий діапазон поливних норм води, повну автоматизацію поливного циклу з можливістю програмування оптимальної вологості грунту та мікроклімату на полях з урахуванням виду рослин і характеристик грунту. Ці машини можна застосовувати як самостійно функціонуючі системи поливання на полях з великими схилами будь-якої форми та розмірів.

Дощування покращує мікроклімат приземного шару повітря, що в свою чергу сприяє отриманню більш високих і стабільних урожаїв.

Краплинне зрошення – одне з перспективних способів поливу насаджень суниці, воно зручне і просте в експлуатації, не потребує складного ремонту. Зрошувальна вода безпосередньо подається до кореневмісного шару грунту по системі труб, що дає змогу в 2-3 рази зменшити зрошувальні норми в порівнянні з дощуванням. Завдяки цьому орний шар грунту може постійно підтримуватися у вологому стані на рівні капілярної вологоємності, при цьому міжряддя залишаються сухими, що сприяє зменшенню кількості бур'янів. Відсутні втрати води на випаровування з вільної поверхні, не відбувається утворення грунтової кірки і руйнування структури грунту. При крапельному поливі температура грунту завжди вище, ніж при іншому поливі, що дозволяє захистити рослини від заморозків і дає можливість збирати ранні врожаї.

Поліпшуються також умови агротехніки всіх польових робіт: створюється можливість поливу і механізованої обробки одночасно, зменшуються витрати робочої сили, значна економія в споживанні енергії і води до 60%, з'являється можливість ощадливого внесення добрив разом з поливною водою, підвищується врожайність і поліпшується якість врожаю.

Отже ми можемо відмітити основні переваги краплинного зрошення:

  • система може працювати 24 години на добу
  • забезпечення однорідного розподілу води по всій довжині ряду
  • зменшення споживання води та енергії до 50%
  • зменшення споживання добрив і хімікатів
  • зниження засміченості і зменшення ущільненості грунтів
  • збереженння сухими міжрядь.

Порівняльну характеристику систем зрошення подано в додатку.

 
 
Developed by Web-Relax